Ladislav Kučera

Ke kaktusům se Ladislav Kučera ze Střekova dostal náhodou, kdy jeho soused přivezl z jakési výstavy pár těchto exotických rostlin a přišel s nápadem, že budou kaktusařit. Zatímco on sám to ale po čase vzdal, Ladislav Kučera novému koníčku doslova propadl.

V roce 1982 vstoupil do klubu v Ústí nad Labem a zapojil se do jeho činnosti. Dnes, po třiceti letech, je vyhlášeným kaktusářem a jeho opečovávanou sbírku čítající na tři tisíce pichláčů nejrůznějších velikostí, tvarů i barev jezdí na Střekov obdivovat celé zájezdy.

Specializace: ne

Na svažitém terénu u rodinného domu má skleníky a v nich asi 3000 ostnatých svěřenců všech možných druhů, od maličkých rostlin až po obrovské pichláče.

Zálivku aplikuje přítel Kučera až v květnu, do té doby ovšem vydatně rosí. Později již se zálivkou nešetří, vždy zhruba 14 dní nechá rostliny vyschnout.

Také dost často přesazuje. Tomu připisuje, že kaktusy nekorkovatí a vypadají výborně. Přihnojuje Kristalonem "Plod a květ".

Kučera je také autorem nápadu používat pro pěstování pichláčů takzvaný elbrant, což jsou vypálené jíly, které mají podobnou strukturu jako cihla.